BLOG

Komentarji, zanimive vsebine, članki, idr.

Kronika ločitve:

Koliko časa boste preživeli na sodišču?

Ločitev je prelomni trenutek, ki za družino prinaša prehod iz skupnega bivanja v harmonijo dveh ločenih gnezd. Ko zakonske vezi ugasnejo, je treba uradno razvezati zakon, a pravo srce tega procesa je skrb za otroka, ki zdaj potujejo med dvema domovoma.


V idealnem svetu starša v harmoniji oblikujeta načrt skrbi za svoje otroke, ohranjata moč odločanja in skupaj tlakujeta pot v prihodnost, ki opolnomoči obe starševski sferi. Ta pot je prepletena z ljubeznijo in skupnim ciljem - zagotoviti blagostanje otroku. Na kakšen način bosta starša to otroku zagotovila, dogovorita v skupnem sporazumu, katerega sodišče zgolj potrdi.

Vendar, ko besede zastanejo in spori vzplamtijo, se začne pot sodnega postopka, ki prepušča odločitve tujim rokam. To je pot, ki zahteva čas in potrpljenje, pogosto daljše, kot si predstavljamo.


Tožbeni postopek je torej način določanja starševske skrbi, ko starša nista zmožna dogovoriti sporazuma. Ta postopek pa pomeni, da starša moč odločanja o usodi družine preložita v roke popolnemu tujcu – nekomu, ki družine do takrat še nikoli ni videl.


Dragi starši, bodite prepričani, da se tožbeni postopki ne zaključijo po enem ali dveh sodnih narokih. Sodišče v svojih sicer uradnih objavah navaja, da je povprečno trajanje ločitvenega postopka na sodišču 7 mesecev. Kar lahko vidite na povezavi TUKAJ. Pa vendar sem sam prepričan, da je ta podatek zavajajoč.


Tudi če jemljemo v obzir, da ta podatek morebiti vključuje vse sporazumne razveze, je po moji oceni številka daleč od realnega stanja. Tudi če sodišče samo potrdi sporazum staršev in tako ločitveni postopek traja samo en dan, ter te primere vključimo v celotno povprečje, sem prepričan da je povprečni sodni postopek bistveno daljši.


Naj navedem zgolj nekaj dejstev oz. mojih izkušenj, na podlagi katerih utemeljujem svoje mnenje:


- Nedolgo nazaj sem govoril z gospo, ki je podala vlogo za tožbeno razvezo, pa po 10 mesecih še ni prejela nobenega odgovora ali vabila sodišča.


- Pred cca. 4 leti sem starše v moji »mailing listi« povprašal, koliko časa je trajal njihov postopek razveze. Več kot 30 staršev mi je poslalo podatek o njihovem primeru. Izračunano povprečje je bilo več kot 3,5 let. Ob tem da pri marsikaterem staršu postopek še niti ni bil končan.


- V marsikateri postopek so vključeni »neetični odvetniki«. Ti odvetniki na ločitvene postopek ne gledajo skozi otrokovo korist, ampak skozi kakšno drugo perspektivo, ki postopke podaljšuje. Ti odvetniki lahko zavlačujejo s končnim dogovorom; predlagajo sodne izvedence; v postopke vnašajo konflikt namesto sprave; staršem predlagajo, da podajo kakšno lažno obtožbo v breme bivšega partnerja, da bi s tem pridobila njihova stranka prednost v postopku dodeljevanja starševske skrbi; in še bi lahko našteval. Vse to močno podaljšuje čas obravnave.

Nikakor ne govorim, da so vsi odvetniki takšni. Pojasnjujem pa, da sem iz zgodb staršev zaznal, da je kar nekaj tudi takšnih »neetičnih« zagovornikov ranjenih staršev.


- Trenutna čakalna doba za sodnega izvedenca je v Sloveniji cca. 1 leto. Če sodišča stalno utemeljuje, da sodnih izvedencev primanjkuje, potem je jasno, da je kar nekaj družin, ki potrebujejo oz. čakajo na obravnavo sodnega izvedenca. Ta intervencija sodni postopek avtomatsko podaljša za 1 – 1,5 let.

Menim torej, da je od cele vrste dejavnikov odvisno, kako dolgo bo postopek trajal. Nesporno spoznanje tekom mojega dela z ločenimi starši pa je, da se tožbeni postopek kaj hitro lahko prelevi v dvo-, tro- ali celo večletno »mučenje« po sodiščih. Tekom postopka pa se čustveno, finančno in psihično izčrpavajo tako starši, kot tudi otroci. (poznam starše, ki so na sodišču tudi že 9 let in več)


Spoštovani starši, želim vam položiti na srce: ko se znajdete na razpotju ločitve, ne hitite. Poglobite se v svoja čustva, izobražujte se, znova in znova stopite v dialog s partnerjem. Vaša potrpežljivost in vztrajnost lahko skrajšata pot do sporazuma, ki bo za vašega otroka pomenil svetlejšo prihodnost kot katerakoli sodna odločba. Prepričan sem, da sta starša zmožna hitreje pripraviti boljši predlog starševske skrbi, kot bi to za vas naredil sodnik.


Če želite starši biti pripravljeni na dialog z bivšim partnerjem, če želite svojemu otroku pomagati oblikovati svetlo prihodnost, vam ponujam roko znanja in podpore. Pridružite se mi na spletnem dogodku 'Najin otrok, najina odločitev', kjer skupaj raziskujemo poti, kako najbolje urediti življenje po ločitvi. Na spodnji povezavi preverite termin dogodka:

https://www.matejzaplotnik.com/najin-otrok_najina-odlocitev


Želim vam mirno srce, neskončno potrpljenje in modre odločitve, na katere bodo vaši otroci v prihodnosti ponosni.


Matej